![]() |
![]() |
Podstawowe informacje o Gotlandii, co warto wiedzieć przed wyjazdem, pogoda, rowerem czy samochodem... Gotlandia >> |
![]() |
![]() |
W jaki sposób dostać się Gotlandię. Promem czy samolotem? Samoloty i promy na Gotlandię... promy >> |
![]() |
![]() |
Noclegi na Gotlandii - informacje o kempingach, baza noclegowa, pola namiotowe, campingi, noclegi na dziko... kempingi >> |
![]() |
![]() |
Podajemy ceny przykładowych produktów i doradzamy gdzie robić zakupy by zbytnio nie nadszarpnąć budżetu... ceny >> |
![]() |
![]() |
Przewodnik po miejscach które trzeba zobaczyć. Zwiedzanie Gotlandii, piękne krajobrazy, ciekawe muzea, atrakcyjne miejsca... trzeba zobaczyć >> |
![]() |
![]() |
Aktywny wypoczynek na Gotlandii, gdzie aktywnie spędzać czas, pola golfowe, aquapark i inne atrakcje... dla aktywnych >> |
Ceny i koszty Gotlandia
Szwecja do tanich krajów nie należy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest pewnie kilka. Na ostateczną cenę wpływ ma na pewno relatywnie wysoki podatek VAT w wysokości 12% i 25%. Na Gotlandii należy liczyć się z nieco wyższą ceną niż na stałym lądzie, co tłumaczyć można dodatkowym kosztem transportu (z kontynentu na wyspę).
Sklepów na szczęście nie brakuje a i zaopatrzenie jest niczego sobie, właściwie nie da się powiedzieć by czegokolwiek w sklepach brakowało. W każdej większej miejscowości możemy liczyć na market ICA lub Coop a bywa że są oba i to obok siebie. Ceny w tych sklepach są znośne choć jak na nasze warunki pozostają nieco wygórowane. Zdarza się, że poszczególne produkty droższe są dwukrotnie lub nawet trzykrotnie.
Przykładowe ceny:
- Chleb tostowy duży - ok 20-25 SEK (ok. 8-10 PLN)
- Woda mineralna niegazowana 1,5L - ok 10-12 SEK (ok 5-6 PLN) - do ceny wody doliczany jest koszt butelki plastikowej PET w wysokości 2 SEK. Kwotę tę można odzyskać wrzucając butelki do specjalnego automatu w sklepie przy cym automat nie wydaje pieniędzy tylko drukuje paragon z którym prawdopodobnie należy udać się do kasy.
- Klopsiki szwedzkie 1kg - ok 40-50 SEK (ok 18-22 PLN)
- Kiełbasa grillowa 6 szt. - ok 40 SEK (ok. 18 PLN)
- Ciastka Degustive - ok. 10-13 SEK (ok 6-7 PLN)
- Jogurt owocowy pitny - ok 7-8 SEK (ok. 3-4 PLN)
- Pepsi 2L - ok 12 SEK (ok. 6 PLN)
Wysokie ceny żywności uzasadniają zabranie możliwie dużych zapasów prowiantu z Polski. Ilość zapasów oczywiście uzależniona będzie od środka transportu - rowerem nie udźwigniemy tyle co samochodem. Należy skupić się na produktach z długim terminem przydatności: konserwy, gorące kubki, zupki chińskie, liofilizaty, suche kiełbasy czy kabanosy. Taki prowiant skutecznie zabezpieczy nas w początkowej fazie wyprawy. Na miejscu najlepiej kupować produkty pierwszej potrzeby takie jak woda, chleb czy coś na obiad (klopsiki, kotlety etc.)